Co zrobić, by sedes lśnił czystością? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest stosowanie silnych chemikaliów. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne i może okazać się niebezpieczne. Preparaty zawierające m.in. duże ilości chloru oraz żrące substancje podrażniają drogi oddechowe, jeśli stosuje się je w dużych ilościach. Powodują również zatrucia i poparzenia. Jak skutecznie czyścić armaturę, nie używając ich? O tym poniżej.
Jak wybrać sedes?
O tym, jak czyścić toaletę, decyduje w dużej mierze materiał, z którego jest wykonany konkretny model. Jedne powierzchnie są bardziej wrażliwe na działanie chemikaliów, inne mniej. Dla bezpieczeństwa – własnego oraz wszystkich domowników – warto postawić na naturalne metody pielęgnacji. Ogromne znacznie ma także jakość tworzyw zastosowanych przez producenta. Im lepszy i odporniejszy materiał, tym łatwiej o niego dbać.
Czysta toaleta – ABC
Jakich środków używać, czyszcząc toaletę, w której osadza się nie tylko bród, ale również kamień? Najlepiej tych, które są sprawdzone i bezpieczne. Świetnie sprawdzi się np.
1. Soda oczyszczona
Można kupić ją niemal w każdym sklepie spożywczym. Kosztuje niewiele, a jest niezastąpiona np. przy wybielaniu muszli i usuwaniu kamienia. Może być głównym składnikiem samodzielnie przygotowanej pasty czyszczącej.
2. Sok z cytryny
Połączony z sodą czyni prawdziwe cuda, m.in. w zakresie usuwania kamienia. Sok z cytryny jest niezastąpiony również przy czyszczeniu mosiężnych elementów, takich jak krany, uchwyty czy klamki.
3. Ocet
Choć pachnie raczej nieefektownie, jest niebywale skuteczny w zwalczaniu kamienia oraz innych, uporczywych osadów i zabrudzeń. Warto jednak go rozcieńczyć, ponieważ w dużym stężeniu negatywnie wpływa na skórę i drogi oddechowe.
4. Boraks
Tetraboran sodu, naturalny minerał, to substancja, dzięki której nasz dom będzie lśnił czystością. Często stanowi składnik chemicznych środków czystości. Jeśli występuje sam (bez sztucznych domieszek), jest nieszkodliwy i niebywale skuteczny.
5. Cola
Jeśli nie jesteśmy entuzjastami smaku ciemnego napoju, możemy wykorzystać go do czyszczenia armatury – jest niezastąpiony w odrdzewianiu i odkamienianiu.
6. Wybielacz
Kamień usuniemy również, stosując wybielacz do tkanin – znacznie mniej szkodliwy niż środki służące do czyszczenia toalet.
Co jeszcze jest ważne?
Aby nasza łazienka i toaleta prezentowały się nieskazitelnie i świeżo, niezbędne jest regularne czyszczenie. Sprzątanie raz w tygodniu jest niewystarczające. Ważne, by robić to codziennie (kilka razy). Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o wnętrze muszli. Gdy dopuścimy się zaniedbań, korzystanie z toalety będzie nieprzyjemne.